in

Youtube İçerik Stüdyosu Rehberi

Youtube İçerik Stüdyosu Rehberi BETA

Youtube İçerik Stüdyosu Beta versiyonunu hayata geçirdi. Biz de ekip olarak bu konuda bir içerik çıkartarak, ne nedir; ne değildir şeklinde bir rehber hazırlayalım istedik. Özellikle Youtube İçerik Stüdyosu menüleri, sekmeleri ve kullanımlarıyla alakalı görsel destekli bir rehber oluşturmak ilk amacımız. O zaman geçelim.

Youtube İçerik Stüdyosu Nedir?

Her youtuberın mutfağı olan bu İçerik Stüdyosu, kanalınızla alakalı tüm ayarların, video düzenlemelerinin ve analizlerin bulunduğu alandır. Buraya, aşağıdaki görselde görüleceği gibi, sağ üstte bulunan profil resmimize tıklayarak erişebiliyoruz.

Youtube İçerik Stüdyosu Menü

Görselde görüleceği üzere, ikinci sıradaki sekme ile İçerik Stüdyosu’na erişebiliyorsunuz. Ayrıca bu menü üzerinden, Youtube kullanımınıza dair ana ayarlara da erişebiliyorsunuz. Sırasıyla ifade etmek gerekirse, “Kanalım” sekmesi ile doğrudan izlenebilir kanalınıza, “İçerik Stüdyosu” sekmesi ile birazdan daha ayrıntılı inceleyeceğimiz ve Youtube İçerik Stüdyosu Rehberi hazırlayacağımız sayfaya, “Hesap Değiştir” ile aynı e-posta hesabına bağlı Youtube kanalları arası geçiş yapabilirsiniz.

“Oturumu Kapat” ile bu e-posta hesabı ile girişinizi sonlandırabilirsiniz. “Koyu tema: Kapalı” yazan bölüm ile gece moduna geçiş yapabilir, “Dil: Türkçe” kısmından menü dilini değiştirebilir, “Ayarlar” sekmesinden izleyici olarak değiştirmek istediğiniz ayarları halledebilirsiniz. “Konum: Türkiye” yazan kısımdan Youtube Trendler gibi iç döngülerin lokasyonunu değiştirebilir, “Kısıtlı Mod: Kapalı” kısmından ise aile ayarları yapabilirsiniz.

Diğer menü kullanımlarıyla alakalı ayrı Youtube Rehberi çalışmalarımız olacak. Ancak bugün yoğunlaşacağımız konu “Youtube İçerik Stüdyosu”.

Youtube İçerik Stüdyosu Rehberi

Buraya ulaşmayı başardınız. Ardından karşınızda karmakarışık bir kontrol paneli çıkacak. Sırayla burayı birlikte çözeceğiz. Öncelikle önümüzde 7 adet bölüm var. Bunlardan ilki, sol tarafta bulunan menü. En son buraya gireceğiz. İkincisi üst taraftaki kanal logomuzun, adımızın, abone sayımızın, görüntülenmemizin ve “Widget Ekle” seçeneğinin yer aldığı bir bilgi barı bulunuyor. Burada önemli bilgileri görüntülerken, “Widget Ekle” butonu ile bu kontrol paneline ekstra alan ekleyebiliyor ya da çıkarabiliyoruz. Üçüncü bölümümüz “Videolar”, videolarımızın genel istatistiklerinin yer aldığı bölüm olarak göze çarpıyor. Onun hemen yanında Analytics kısmı var, bunu Google Analytics ile bağladığınızda, ayrıntılı istatistiklere ulaşıyorsunuz. Örnek olarak İzlenme Süresi, Görüntüleme, Abone Sayısındaki Değişim ya da Tahmini Geliriniz gibi. Sonrasında “İpuçları” ve “Yenilikler” gibi Google servisleri bulunuyor. En altta ise “Yorumlar” kısmı mevcut.

Youtube İçerik Stüdyosu Ana Sayfa

Şimdi soldaki menüye geçebiliriz. Burada Youtube Studio Beta, Kontrol Paneli, Video Yöneticisi, Canlı Akış, Topluluk, Kanal, Analytics, Çeviriler ve Çeviri Yazılar, Oluştur, Katkılarınız ve son olarak Yardım ve Geri Bildirim seçenekleri bulunuyor. Bizim işimiz artık yeni Youtube İçerik Stüdyosu ile. O yüzden Youtube Studio Beta’ya tıklıyorsunuz.

Youtube Studio BETA

İşte artık karşınızda 2018 model Youtube Studio BETA! Doğrudan karşınıza videolarınız ve genel istatistikleri geliyor. Buradan direkt olarak görünürlük ya da video bilgileri düzenleme gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. Ama asıl işimiz sol tarafta bulunan menü ile. İlk sekmemiz zaten açık durumda, ikincisi Analizler ismine sahip Analytics sekmesi. Tıkladığımızda karşımıza tüm kanal istatistiklerimiz geliyor. İlk sekmedeki genel bakışı zaten kolaylıkla anlayacağınız için, ikinci sekme olan “İzleyicilere Erişin” kısmına geçiyoruz.

Youtube Studio Analizler

Burası bizim için çok çok önemli. İlk önemli bölüm, görselde sağ üstte yer alan “Trafik kaynağı türleri” bölümü. Youtube içi arama, önerilen videolardan gelenler, doğrudan video linkinize tıklayarak gelenler, harici rakamlar ve kanal sayfalarından gelenler gibi ana başlıklarla video trafiğinizi yüzeysel olarak gösteriyor. Bunlardan Youtube arama verilerini daha ayrıntılı olarak sol üstteki görselden elde edebiliyoruz. “Trafik kaynağı: Youtube Arama” isimli bölüm, Youtube’a girip arama yapan kullanıcılardan gelen verileri barındırıyor. Örneğin bir kullanıcı “driver serisi” yazarak benim bir videoma erişmiş. Burayı ayrıntılı olarak Google Analytics verileri ile beraber takip etmenizi öneriyorum. “Trafik kaynağı: harici” yazan kısımda, sağ üstte “Harici” olarak gözüken verinin detaylandırılmış raporu oluyor. Örneğin Google arama motoru üzerinden gelen harici bağlantılar, Youtube üzerinden gelen harici bağlantılar, sizin videonuzu link olarak sitesinde yayınlayanlar, Yandex ve Bing gibi diğer arama motorlarından gelen bağlantıların istatistikleri de mevcut. Son bölüm ise “Trafik kaynağı: Önerilen videolar” kısmı. Bu bölümde, diğer videolarınızdan ya da diğer youtuberların kanallarındaki videolardan “önerilen video” ile gelenlerin geldikleri ilk adres bulunuyor. Örneğin “Skywars denedim! – Noobcraft #1” isimli video bana ait ve bu videoyu izleyenler önerilen video olarak benim başka bir videomu görmüş ve gelmiş. Ancak “DRİV3R – İlk Bakış (İnceleme)” isimli video bir başkasına ait ve o videoyu izleyenler, sağ tarafta önerilen video olarak benim “Driver Serisi” isimli videomu görmüş ve gelmiş.

Youtube içerik stüdyosu rehberi hazırlığı sürecinde aslında 2018 yılı için bir BETA bekleniyordu. Ben de bu rehberi hazırlarken BETA versiyonu üzerinden incelememi ve anlatımımı gerçekleştirmek istedim. Umarım faydalı bir içerik olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir