in

Starbucks’ta Yapılabilecek Şeyler

Starbucks'ta Yapılabilecek Şeyler Video Fikri

Influencer ol ya da olma! En çok uğradığımız mekanlardan bir tanesi Starbucks. İster eleştirin, ister en büyük müşterisi olun; Starbucks’ı rakipsiz kılan bazı detaylar var. Starbucks’ta yapılabilecek şeyler video fikri, pek de kulağa kötü gelmiyor…

Gerekenler

 1. Öncelikle Starbucks’ın Türkiye’deki ana temsilcisi Shaya isimli şirketin müşteri temsilcilerine bir e-posta göndererek video fikrinizden, kendinizden ve genel senaryonuzdan bahsedin. Starbucks genelde bu tür içerikler için randevu ile (özellikle sabah erken saatler) imkan sağlıyor.
 2. Tripod ve kameranızı koyabileceğiniz açıları önceden belirleyin. Ayrıca tezgah tarafında “slider”a ihtiyacınız olabilir. Çok pahalı bir ekipman olduğu için, elinizi titretmeden ve kadrajı bozmadan yatay geçiş hareketlerine çalışın.
 3. Ortamdan ses kaydı almayacağınız ve kurgudan önce seslendirme yapıp sonradan montajlayacağınız için sahne sürelerini hesaplayın. Örneğin tezgah sahnesinde kaç saniyelik bir metniniz var ise, buna göre yetecek uzunlukta görüntü alın.
 4. İnsanlarla bir gün önceden iletişim kurun ve en çok sevilen kahveler, en çok Starbucks’ı ziyaret sebeplerini ve Starbucks’ın insanlarda bıraktığı olumlu ya da olumsuz intibayı öğrenin.

İçerik

Burada içeriğimiz listeden oluşacağı için, önce ana başlıkları, sonrasında ana başlık altı seslendireceğiniz metinleri hazırlamanız gerekiyor. Ben bir kaç ana başlık altı metin bırakayım örnek olarak.

 1. Starbucks’ta sınırsız wifi ile saatlerce tek bir kahve ile işlerinizi takip edebilirsiniz.
 2. Starbucks mağazalarının büyük bir kısmında artık Starbucks Reserve hizmetini bulabilir, üçüncü nesil kahveciliği deneyimleyebilirsiniz. Daha fazla detay için Starbucks Reserve tıklayın.
 3. Her mağazada bulunan masa arası ya da sıra altı prizler ile taşınabilir cihazlarınızı şarj edebilme olanağına sahipsiniz.
 4. Kahvenizi tarif kalıbından çıkartabilirsiniz. İstediğiniz şurubu ya da kremayı ekletebilir, soya sütünden yarım yağlı süte kadar onlarca ihtiva seçeneğine ulaşabilirsiniz.
 5. Tek bir kahve ile saatler geçirirken, sizi kimse kolunuzdan tutup dışarı atmaz; self servis sistemi ile çalışanlar masanızın yanından geçip gözleriyle sizi oradan kaldırmaz.
 6. Kapısından içeriye girdiğiniz zaman kahve kokusu sizi ayağa kaldırır. Ders çalışmak ya da işlerinizle ilgilenmek için odaklanabileceğiniz en iyi yerdir.
 7. Sokak hayvanlarına asla kötü davranmazlar. Bir çok mağazası, kapılarına mutlaka kahve kaplarında su koyarlar. Açık bahçelerinde ya da teraslarında uyuyan hayvanları rahatsız etmez, yerlerinden kaldırmazlar.

Senaryo

Görüntüleri, tasvir edeceğiniz özelliğe göre seçmek zorundasınız. Burada 7 madde için çift geçiş ve açılış-kapanış sahneleri ile 16 sahneye ihtiyacınız olacaktır. Sadece 1 maddede timelapse kullanabilir, tezgah gibi geniş alanlarda baristaların servisleriyle beraber slider geçiş uygulayabilirsiniz. Ayrıca kahve hazırlanışlarına yakın çekim yapabilir, müşteri odağında da kendiniz oynayabilirsiniz. Müşteri barındıran sahneyi tripod ile sabitleyerek bu işi tek başınıza da halledebilirsiniz. Diyalog olmayacağı için her şeyi montaj tarafına saklayacaksınız. Bu yüzden çekimler esnasında notlarınızdan faydalanın ve çekimler esnasında aklınıza gelen tabirleri, tasvirleri, ayrıntıları ve notları mutlaka bir kenara yazın.

İpuçları

Özellikle liste odaklı içerik çıkartan bir kanalınız varsa, kendi tarzınıza ve konseptinize uyacak şekilde görüntüleri elde edin ve geçişleri montajlayın.

Ayrıca filtre kahve siparişi vermek için https://www.aroastinglab.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Influencer ol ya da olma! En çok uğradığımız mekanlardan bir tanesi Starbucks. İster eleştirin, ister en büyük müşterisi olun; Starbucks'ı rakipsiz kılan bazı detaylar var. Starbucks'ta yapılabilecek şeyler video fikri, pek de kulağa kötü gelmiyor... Gerekenler Öncelikle Starbucks'ın Türkiye'deki ana temsilcisi Shaya isimli şirketin müşteri temsilcilerine bir e-posta göndererek video fikrinizden, kendinizden ve genel senaryonuzdan bahsedin. Starbucks genelde bu tür içerikler için randevu ile (özellikle sabah erken saatler) imkan sağlıyor. Tripod ve kameranızı koyabileceğiniz açıları önceden belirleyin. Ayrıca tezgah tarafında "slider"a ihtiyacınız olabilir. Çok pahalı bir ekipman olduğu için, elinizi titretmeden ve kadrajı bozmadan yatay geçiş hareketlerine çalışın. Ortamdan ses…
Figüran ihtiyacı bulunmadığı gibi, oyunculuk olarak da sadece tek bir sahne için müşteri siz olabilirsiniz. Burada da oyunculuk yeteneğine ihtiyacınız olmayacak. Sipariş veren; arkası dönük bir müşteri olacaksınız. Çekimler sizi oldukça zorlayacak. Özellikle slider ya da ortamdan hareketli/kayan görüntüler alabileceğiniz ekipmanlar yoksa kamera kontrol yetenekleriniz devreye girmek zorunda. Kurgu orta derece zorlukta, bütçe ise oldukça kolay!

VF Kolaylık Puanlaması

Oyuncu/Figüran - 9.4
Çekimler - 4.2
Kurgu - 7.3
Bütçe - 9.2

7.5

Puan

Figüran ihtiyacı bulunmadığı gibi, oyunculuk olarak da sadece tek bir sahne için müşteri siz olabilirsiniz. Burada da oyunculuk yeteneğine ihtiyacınız olmayacak. Sipariş veren; arkası dönük bir müşteri olacaksınız. Çekimler sizi oldukça zorlayacak. Özellikle slider ya da ortamdan hareketli/kayan görüntüler alabileceğiniz ekipmanlar yoksa kamera kontrol yetenekleriniz devreye girmek zorunda. Kurgu orta derece zorlukta, bütçe ise oldukça kolay!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir