in

Bir Günlüğüne Restoranda Çalışmak

Bir Günlüğüne Restoranda Çalışmak

Bir günlüğüne restoranda çalışmak, bir çok Youtuber tarafından çekilen bir günlük iş video serilerinin örneği olarak göze çarpıyor. Bu video fikri ile siz de bir günlüğüne restoranda çalışmak konusunda gerekenleri, içeriği, senaryoda bulunan önemli noktaları ve ipuçlarını yakalayabilir, VF Kolaylık Puanı ile sizi ne kadar zorlayacağını görebilirsiniz.

Gerekenler

 1. İlk aşamada mahallenizde ya da takipçi sayınıza göre internet üzerinden anlaşabileceğiniz bir kaç restoran belirlemeniz gerekiyor. Bu belirlediğiniz restoranlarla video fikri için anlaşmanız ve bir günlüğüne restoranda çalışmak karşılığında video çekim izni istiyorsunuz. Ayrıca ek olarak ücretli olarak da kiralayabilirsiniz mekanları. Ajanslar bu konuda oldukça yüksek fiyat çekiyor, siz birebir esnaf lokantaları ya da orta düzey restoranlarla görüşebilirsiniz.
 2. En az 3-4 farklı masa için 6-10 arası bir figürana ihtiyacınız olacak. Bu gereksinimi, video senaryonuzu ya da önemli noktalarınızı belirlerken hesaba katmanız gerekmekte.
 3. Restoranda servis edilen yemeklerin ya da menünün tam listesine ihtiyacınız var. Burada hem yapabileceğiniz yemekler konusunda ön çalışma, hem de trollükler ya da şakalar ekleyebileceğiniz yemekleri belirlemeniz gerekiyor.
 4. Bu videonun eğlence amaçlı olduğunu bilerek, işi ciddiye almak yerine izleyenleri eğlendirebileceğiniz ve figüranlarınızı trolleyebileceğiniz servisler gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu yüzden restoran adını da sıkıntıya sokmamak adına, restoranın adını sansürleyebileceğiniz ya da adının gözükmeyeceği kamera açılarını önceden belirlemeniz gerekiyor.
 5. Mutfakta ya da servis esnasında normal kamera kullanırken, figüranlarınızın yemeklerinizi denemeleri esnasındaki görüntüleri almak adına, Go Pro gibi kaliteli ufak kameralar kullanmalısınız. Bunlar gizli kamera mantığı ile yakın masalara önceden yerleştirilmeli, pil ve hafıza durumları kontrol edilmeli.

İçerik

İçeriğimizin temeli eğlenme ve eğlendirme odağında yer alıyor. Yani içerik restoranda yapacağınız harika yemekler ya da doğru servis şekilleri değil. İçeriğiniz arasına şunları serpiştirebilirsiniz.

 • Aşırı acı bir yemek,
 • Şeker yerine tuz atılmış bir kahve,
 • Siparişleri yanlış masalara götürmek,
 • Zorla günün çorbasını satmak,
 • Garson olarak müşteri (figüran) azarlamak,
 • Para üstü yerine atıştırmalık servisi yapmak,
 • Menüde bulunmayan karman çorman bir tarifi spesiyal olarak satmak,
 • Yemek servisinden sonra “tavşan köftemizi beğendiniz mi?” gibi absürt sorular sormak,
 • Kolaları çalkalayıp servis etmek,
 • Ayran yerine yoğurt, su ve karıştırıcı sürahi servisi gerçekleştirmek,

gibi uzatılabilecek içerikler bulunuyor. Sizler de yaratıcılığınıza göre harika içerikler oluşturabilirsiniz. Unutmayın, normalde yapacağınız bir garsonluk, absürt garsonluğa göre daha az izlenecektir.

Senaryo

Senaryo tamamen doğaçlama ancak belirli adımlar çerçevesinde gidebilir. Öncelikle genel bir restoran tanıtımı, mutfak ve tezgah arkası gezisi ile başlayabilirsiniz. Ardından figüranlarınızdan ilk siparişleri alıp, içerik kısmında belirtmiş olduğum trollere başlayabilirsiniz. Sonuçları ise kendiniz figüranlarla beraber bağlayabilir, izleyicilere videonun orta ve sonlarına yakın bölümlerde sürprizler hazırlayabilirsiniz.

İpuçları

Buradaki en önemli ipucu, içerik kısmında da belirttiğim gibi, normal dışı davranışlar gösteren bir garson ya da aşçı olmak. Hatta eğer ortam müsait ise ikisini birden gerçekleştirmek. Figüranların oyunculuk yeteneği de aşırı önemli. Eğer rol yaptıkları çok açık şekilde gözükürse, izleyicileriniz videonuza ve size karşı antipati duyabilirler. Bir günlüğüne restoranda çalışmak video fikri sizin için bir kalıp, içerisinde yapacaklarınız eğlenceli ve izlenebilir kılan detaylar olacaktır.

Bir günlüğüne restoranda çalışmak, bir çok Youtuber tarafından çekilen bir günlük iş video serilerinin örneği olarak göze çarpıyor. Bu video fikri ile siz de bir günlüğüne restoranda çalışmak konusunda gerekenleri, içeriği, senaryoda bulunan önemli noktaları ve ipuçlarını yakalayabilir, VF Kolaylık Puanı ile sizi ne kadar zorlayacağını görebilirsiniz. Gerekenler İlk aşamada mahallenizde ya da takipçi sayınıza göre internet üzerinden anlaşabileceğiniz bir kaç restoran belirlemeniz gerekiyor. Bu belirlediğiniz restoranlarla video fikri için anlaşmanız ve bir günlüğüne restoranda çalışmak karşılığında video çekim izni istiyorsunuz. Ayrıca ek olarak ücretli olarak da kiralayabilirsiniz mekanları. Ajanslar bu konuda oldukça yüksek fiyat çekiyor, siz birebir esnaf lokantaları…
En büyük zorluk, restoranı kiralamak için kullanacağınız bütçe, figüranların ayarlanması ve çekimlerde. Aslında genel olarak oldukça zor bir video fikri diyebiliriz. En kolay tarafı kurgu olmasına rağmen, o da ortalama bir video fikrine göre zor sayılabilir. Yaklaşık olarak 3 kameradan alınan ham görüntüler, ses yükselti farkları, geçişler derken kurgu da eminim amatör bir Youtuber adayını zorlayacaktır.

VF Kolaylık Puanlaması

Oyuncu/Figüran - 3.4
Çekimler - 4.6
Kurgu - 7.2
Bütçe - 3.9

4.8

Puan

En büyük zorluk, restoranı kiralamak için kullanacağınız bütçe, figüranların ayarlanması ve çekimlerde. Aslında genel olarak oldukça zor bir video fikri diyebiliriz. En kolay tarafı kurgu olmasına rağmen, o da ortalama bir video fikrine göre zor sayılabilir. Yaklaşık olarak 3 kameradan alınan ham görüntüler, ses yükselti farkları, geçişler derken kurgu da eminim amatör bir Youtuber adayını zorlayacaktır.

Bir Yorum

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir