in

Bir Günlüğüne Ramazan Davulcusu Olmak

Ramazan Davulcusu Olmak

Bir günlüğüne ramazan davulcusu olmak, bir çok Youtuber tarafından çekilen bir günlük iş video serilerinin örneği olarak göze çarpıyor. Bu video fikri ile siz de bir günlüğüne; daha doğrusu geceliğine ramazan davulcusu olarak çalışmak konusunda gerekenleri, içeriği, senaryoda bulunan önemli noktaları ve ipuçlarını yakalayabilir, VF Kolaylık Puanı ile sizi ne kadar zorlayacağını görebilirsiniz.

Gerekenler

 1. Öncelikle ramazan davulcusu olmak konusunda işin resmiyeti olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Yani video için bile olsa kaçak yollarla bu işi yapmamalısınız. Bunun için prosedür iyi araştırılmalı ve resmi makamların istediği belgeleri eksiksiz olarak hazırlamalısınız.
 2. Resmiyette önceliğiniz mahalle muhtarınız. Mutlaka ikamet ettiğiniz adresin muhtarlığına gitmeli ve durumu anlatmalısınız. Açık ve dürüst olun muhtar ile görüşürken. Yani amacınızı, bir sosyal sorumluluk projesi gibi gösterip herhangi bir maddi ya da manevi beklentiniz olmadığını dile getirin. Bu görüşme olumlu sonuçlanırsa, muhtarlıktan ramazan davulcusu olur belgesi alacaksınız.
 3. İkinci adresiniz savcılık ya da e-devlet kapısı. Burada sabıka kaydı raporunuzu alıp onaylı ya da kare kodlu olarak dosyanıza ekleyeceksiniz.
 4. Üçüncü aşamamız diğer evraklar. Bu evraklar arasında nüfus cüzdanı fotokopisi, vesikalık ve eğer istenirse sağlık raporu hazır olmalı.
 5. Son aşama ise ilçe zabıta müdürlüğü. Burada son onayınızı alıp kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. Ancak siz tek gece için bu işi yapacağınız için, kayda gerek olmadan özel izin belgesiyle de halledilebileceğini düşünüyoruz. Mutlaka bu konuda bir dilekçe hazırlayın ve bu dilekçeyi resmi makamlara iletebileceğiniz titizlikle yazın.
 6. Diğer gerekli şeyler ise bir adet davul kiralamak ve önceden 4 ya da 5 tane mani yazıp hazırlamak.

İçerik

İçeriğimizin temeli eğlenme ve eğlendirme odağında yer alıyor. Tabi ki biraz da merak gidermek. Yani ramazan davulcusu olmak kolay mı, ne kadar kazanır, nasıl tepkiler görür, neler ile uğraşır, zorluğu nedir, boş sokaklarda davul çalıp mani söylemek nasıl bir duygu gibi bir çok merakı giderebilirsiniz.

 • Mani yerine şarkı söylemek,
 • Esprili maniler söylemek,
 • Kamyon arkasında davul çalarak insanları sahura uyandırmak,
 • Diğer davulcularla ortak bir şekilde davul çalarak gezmek,
 • Diğer davulcularla muhabbet ve merak edilen soruların cevaplanması,
 • Bir davulcu olarak sahuru sokakta yapmak,
 • Sokak hayvanları ile birlikte vakit geçirmek,
 • Gece açık olan esnafla muhabbet etmek

gibi uzatılabilecek içerikler bulunuyor. Sizler de yaratıcılığınıza göre harika içerikler oluşturabilirsiniz. Unutmayın, normalde dümdüz yapacağınız bir sahura uyandırma işi az ilgi çekebilir. İzlenebilir detaylar eklemek sizin elinizde.

Senaryo

Senaryo tamamen doğaçlama ancak belirli adımlar çerçevesinde gidebilir. Öncelikle normal bir ramazan davulcusu olarak sokak sokak gezilir. Sonra diğer ramazan davulcuları ile karşılaşılır ve muhabbet edilir. Onlara maddi manevi işin getirisi, götürüsü, zorlukları sorulabilir. İçerik kısmında belirtilen ek içerikler uygulanabilir. Örneğin bir fırına girip sahurdaki ilgi sorulabilir. Eğlenceli içerik olarak insanları rahatsız etmeyecek düzeyde şarkılı davul çalınabilir. Ya da RGB Led ışıklı davul kullanılarak tüm ilgiyi üstünüzde toplayabilirsiniz.

İpuçları

Davulun kiralanması dışında hemen hemen masrafınız sıfır. Doğaçlama yeteneğiniz iyi ise çok kolay bir şekilde video içeriği oluşturabilirsiniz. Belgesel tadında ilerlemenizi tavsiye etmiyoruz. Araya eğlenceli diyaloglar ya da olay örgüsü de katarsanız, kesinlikle diğer videolardan sıyrılırsınız. Ana tema olarak tabi ki boş ve karanlık sokaklar olacağı için kamera konusunda zorlanabilirsiniz. Gece çekimi iyi kameraları tavsiye ederiz.

Bir günlüğüne ramazan davulcusu olmak, bir çok Youtuber tarafından çekilen bir günlük iş video serilerinin örneği olarak göze çarpıyor. Bu video fikri ile siz de bir günlüğüne; daha doğrusu geceliğine ramazan davulcusu olarak çalışmak konusunda gerekenleri, içeriği, senaryoda bulunan önemli noktaları ve ipuçlarını yakalayabilir, VF Kolaylık Puanı ile sizi ne kadar zorlayacağını görebilirsiniz. Gerekenler Öncelikle ramazan davulcusu olmak konusunda işin resmiyeti olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Yani video için bile olsa kaçak yollarla bu işi yapmamalısınız. Bunun için prosedür iyi araştırılmalı ve resmi makamların istediği belgeleri eksiksiz olarak hazırlamalısınız. Resmiyette önceliğiniz mahalle muhtarınız. Mutlaka ikamet ettiğiniz adresin muhtarlığına gitmeli ve durumu anlatmalısınız.…
En büyük kolaylık tabi ki oyunculuk ve bütçe konusunda. Zorluk ise maalesef ki çekimlerde. Her youtuberın korkulu rüyası olan gece çekimleri, bu sefer vlog tarzı bir içerikte sizleri zorlayacak. Ancak iyi bir mercek ile düşük ışıkta kaliteli çekim yapabilen bir kamerayı tercih ederseniz, işiniz epey kolaylaşacak. Senaryodan bağımsız bir video fikri olan ramazan davulcusu olmak isimli video fikri, kesinlikle doğaçlama yeteneğinize ve yaratıcılığınıza bakıyor.

VF Kolaylık Puanlaması

Figüran/Oyunculuk - 9.1
Çekimler - 3.9
Kurgu - 8.8
Bütçe - 9.3

7.8

Puan

En büyük kolaylık tabi ki oyunculuk ve bütçe konusunda. Zorluk ise maalesef ki çekimlerde. Her youtuberın korkulu rüyası olan gece çekimleri, bu sefer vlog tarzı bir içerikte sizleri zorlayacak. Ancak iyi bir mercek ile düşük ışıkta kaliteli çekim yapabilen bir kamerayı tercih ederseniz, işiniz epey kolaylaşacak. Senaryodan bağımsız bir video fikri olan ramazan davulcusu olmak isimli video fikri, kesinlikle doğaçlama yeteneğinize ve yaratıcılığınıza bakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir