in ,

Bayramda Ne Kadar Şeker Topladım?

Şeker Toplamak Video Fikri

Yabancı çocuk youtuberlar tarafından Cadılar Bayramı temasıyla genelde sevilen bir format olan şeker toplama video içeriğini Türk usulü uyarlıyoruz. Ramazan ve Kurban Bayramı için düşünülebilecek bu içerik fikri ile siz de kendi videonuzu çekebilirsiniz. “Bayramda ne kadar şeker topladım?” gibi merak uyandırabilecek bir başlık kullanarak adımınızı atabilirsiniz.

Gerekenler

 1. Öncelikle bir dini bayrama ihtiyacınız var. Normal bir günde elbette kapı çalıp şeker istemeniz normal karşılanmayabilir.
 2. Elinizde bir adet poşet ya da kese kağıdı olmalı. Ancak fazla ses çıkartarak videoyu baltalayacak hışırtıya yol açmamalı.
 3. Daha önceden “trolleme” olarak adlandırabileceğimiz tuhaf şeker ya da tuhaf hediyeleri komşularınıza vermeli ve senaryoyu anlatmalısınız.
 4. Eğer bunu bir “challenge” yani karşılaşma olarak çekmek istiyorsanız elbette bir kameraman ve bir oyuncu arkadaşa daha ihtiyacınız olacak.
 5. Senaryo gereği ayarlayacağınız oyuncu komşulara vermek üzere ilginç şekerler satın almak (Örneğin acı şeker, böcek ya da para şeklinde şekerler, bean boozled şans şekeri vb)

İçerik

İçeriğimizin temeli eğlenme ve eğlendirme odağında yer alıyor. Ancak daha önceden ayarlayacağınız trollemeler ile videonuzun içerik tarafını daha da ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Örnek olarak ben aşağıda içerik adına ana maddeleri sizlere aktarıyorum.

 • Bir komşunun acı meksika biberli şeker vermesi
 • Yoldan geçenlerden şeker istemek
 • Bayram şekeri yerine küp şeker verilmesi
 • Her şeker verene ufak bir hediye ile karşılık verilmesi ve sosyal deney haline getirilmesi
 • Toplanılan şekerlerin sokakta çocuklara dağıtılması
 • Senaryo gereği daha önceden ayarlanan bir ev sahibinin kasesindeki tüm şekerlerin alınıp kaçılması
 • Bulabileceğiniz ilginç şekerleri senaryo gereği şeker isteyeceğiniz kişilere vererek izleyicileri güldürmek
 • Balkondan şeker sarkıtmalarını istemek
 • Bean Boozled şans şekeri seçtiren troll komşu

gibi uzatılabilecek içerikler bulunuyor. Sizler de yaratıcılığınıza göre harika içerikler oluşturabilirsiniz. Unutmayın, normalde dümdüz yapacağınız bir şeker toplama işindense, ilgi çekici kılan ve komik detaylar barındıran bir video fikri üzerinde yoğunlaşın.

Senaryo

Senaryo tamamen doğaçlama ancak belirli adımlar çerçevesinde gidebilir. Öncelikle normal bir şekilde evden çıkılır, kamera sürekli çapraz takiptedir. Ev sahipleri istemedikçe kamera çerçevesine sokulmaz. Sokaklarda yürünürken konuşulur ve ilginç şeylerden bahsedilir. Evlerden alınan şekerler toplanırken, tuhaf şekerler tadılır ve güldürü ögeleri oluşturulur. Bir ev sahibi Bean Boozled şans şekeri çekmenizi ister, kötü bir tat seçilerek komik anlar üretilir. En sonunda ise şekerler sayılarak ya da tartılarak kapanışa gidilir. Video kapanışında ise sokaktaki çocuklara ya da evsizlere şeker dağıtılabilir.

İpuçları

Şekerler aşırı maliyetli değil. Eğer kapısını çalacağınız ev sahiplerini önceden hazırlar ve senaryo ögelerinden bahsederseniz işiniz epey kolaylaşır ve sürprizlere gebe olmaz. Doğaçlama yeteneğiniz iyi ise çok kolay bir şekilde video içeriği oluşturabilirsiniz. Belgesel tadında ilerlemenizi tavsiye etmiyoruz. Araya eğlenceli diyaloglar, troll ögeler ya da olay örgüsü de katarsanız, kesinlikle diğer videolardan sıyrılırsınız.

Yabancı çocuk youtuberlar tarafından Cadılar Bayramı temasıyla genelde sevilen bir format olan şeker toplama video içeriğini Türk usulü uyarlıyoruz. Ramazan ve Kurban Bayramı için düşünülebilecek bu içerik fikri ile siz de kendi videonuzu çekebilirsiniz. "Bayramda ne kadar şeker topladım?" gibi merak uyandırabilecek bir başlık kullanarak adımınızı atabilirsiniz. Gerekenler Öncelikle bir dini bayrama ihtiyacınız var. Normal bir günde elbette kapı çalıp şeker istemeniz normal karşılanmayabilir. Elinizde bir adet poşet ya da kese kağıdı olmalı. Ancak fazla ses çıkartarak videoyu baltalayacak hışırtıya yol açmamalı. Daha önceden "trolleme" olarak adlandırabileceğimiz tuhaf şeker ya da tuhaf hediyeleri komşularınıza vermeli ve senaryoyu anlatmalısınız. Eğer bunu…
Sıfır bütçe ya da çok uygun fiyatla şekerler alarak çekebileceğiniz bu video fikrinde çekimler de oldukça kolay. Oyuncu gerektirmese de, ev sahiplerini önceden ayarlamanız yine de bir tık zorluk katacak ve "Video Fikirleri Kolaylık Puanı"nı düşürecektir. Kurgu ise düz hat şeklinde bir olay örgüsü olduğundan ötürü zorlamayacaktır. Sadece geçişlere yoğunlaşacaksınız.

VF Kolaylık Puanı

Figüran/Oyunculuk - 7.9
Çekimler - 8.7
Kurgu - 9.2
Bütçe - 9.7

8.9

Puan

Sıfır bütçe ya da çok uygun fiyatla şekerler alarak çekebileceğiniz bu video fikrinde çekimler de oldukça kolay. Oyuncu gerektirmese de, ev sahiplerini önceden ayarlamanız yine de bir tık zorluk katacak ve "Video Fikirleri Kolaylık Puanı"nı düşürecektir. Kurgu ise düz hat şeklinde bir olay örgüsü olduğundan ötürü zorlamayacaktır. Sadece geçişlere yoğunlaşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir